ferretta.pl

Blog tematyczny o zwierzętach domowych, w tym o fretkach.

Zwierzęta

Spacer z psem w zimie – jakich akcesoriów potrzebujesz?

Spacer z psem w zimie – jakich akcesoriów potrzebujesz?

Zimowa aura za oknem nie zawsze nastraja do wyjścia na zewnątrz, jednak czy tego chcemy czy nie – nasz pies potrzebuje spacerów również zimą. O czym powinniśmy pamiętać wychodzą na spacer z psem zimą? Jakich akcesoriów potrzebujemy, gdy na zewnątrz śnieg, a temperatura jest na minusie?

Czy nasz pies potrzebuje ubranka?

W ostatnich latach możemy zaobserwować, że coraz więcej psów nosi zimą różnego rodzaju ubranka. Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości, że nie tylko yorki, ratlerki i maltańczyki potrzebują utrzymania komfortu cieplnego podczas zimowych spacerów. Niemal wszystkie psy bez podszerstka, krótkowłose, a także szczeniaki, przedstawiciele ras małych i miniaturowych, psy starsze i chore, zwłaszcza ze schorzeniami natury neurologicznej i ortopedycznej będą potrzebować odpowiedniego ubranka. Co więcej – również niektóre długowłose rasy psów mogą potrzebować ochrony przed padającym śniegiem czy deszczem podczas dłuższych spacerów zimą.

Rodzaj ubranka dla psa zależny jest od komfortu naszego psa oraz warunków panujących na zewnątrz. W większości przypadków na spacer z psem w zimie wystarczy zwykła ocieplana derka, która ochroni przed chłodem i mokrym śniegiem. Przy większych mrozach lub wrażliwszych psach konieczny może być zakup kombinezonu, który osłoni również kończyny zwierzęcia. 

Aby zweryfikować, czy nasz pies potrzebuje ubranka zimą musimy bacznie go obserwować w trakcie spacerów. Jeśli trzęsie się, podnosi łapki, odmawia dłuższych wyjść, przystaje w miejscu lub wręcz przeciwnie – nie zatrzymuje się nawet na chwilę, może to być oznaką braku komfortu cieplnego. Wówczas dobrze jest zainwestować w ocieplaną derkę lub inne ubranko, które ochroni psa przed chłodem.

Buty dla psa

Śnieg i mróz to nie jedyne problemy z jakimi o tej porze roku wiąże się spacer z psem. Zima w mieście to także posypane  ulice i chodniki. Choć jest to spore ułatwienie dla człowieka, ponieważ zapobiega to poślizgnięciu, jest to również spory problem dla wszystkich czworonogów. Do sypania chodników najczęściej wykorzystuje się sól drogową, czasem wzbogacaną o różnego rodzaju związki chemiczne. Kontakt wrażliwych psich opuszków ze żrącą solą może powodować poważne obrażenia, które mogą skończyć się długim leczeniem weterynaryjnym.

Niestety, często nie da się tego kontaktu uniknąć, zwłaszcza jeśli mieszkamy w mieście. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup butów dla psa. Mają one na celu nie tylko zapobiegać poślizgnięciom na lodzie, ale również ochronić opuszki przed kontaktem ze szkodliwą solą drogową. Dodatkowo, zapobiegają one tworzeniu się kulek śniegowych na łapach u psów długowłosych. Warto pamiętać, że do noszenia butów należy psa przyzwyczajać stopniowo, ponieważ większość czworonogów może mieć początkowo problem z ich zaakceptowaniem.

Lampki dla psa i akcesoria odblaskowe

Kolejny problem, z jakim spotykają się opiekunowie psów zimą to krótki dzień. W tym okresie bardzo szybko robi się ciemno, a idąc na wieczorny spacer poza osiedle musimy liczyć się z tym, że czasem ciężko będzie nam ujrzeć własnego czworonoga. Dlatego idąc na zimowy spacer po zachodzie słońca dobrze jest być odpowiednio przygotowanym. Nam przyda się czołówka lub latarka do biegania, dzięki której będziemy lepiej widzieć drogę przed nami. Z kolei do szelek lub obroży naszego psa możemy doczepić specjalną, wodoodporną lampkę led, dzięki której będzie on lepiej widoczny. Dodatkowo, jeśli spacerujemy w pobliżu dróg, warto rozważyć również ubranie zwierzaka w kamizelkę odblaskową, dzięki której będzie doskonale widoczny dla kierowców. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij