autor: Michael F. Janke, DVM

Choroba Addisona spowodowana jest niskim poziomem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy we krwi wynikającym z jej zniszczenia. U fretek (i nie tylko) jest to typowa dolegliwość występująca w przypadku:

  • usunięcia chirurgicznego obu nadnerczy w przebiegu nowotworów nadnerczy
  • gdy nadnercza zostaną zupełnie zastąpione przez masy nowotworowe (co jest niezwykle rzadkim zjawiskiem – ostatnie stadium nowotworu nadnerczy)

U fretek, poddanych operacji usunięcia nadnerczy, które nie otrzymały w ciągu 2, 3 dni odpowiednich leków, pojawiają się objawy choroby Addisona, tzw. z ang. „Addisonian crisis”. Poziom sodu we krwi wyraźnie spada, a poziom potasu wzrasta w celu utrzymania neutralnego potencjału elektrycznego krwi.

Oznakami tego są

  • ospałość
  • brak łaknienia
  • osłabienie
  • niezdolność chodzenia
  • śpiączka 
  • i śmierć

Fretki, u których pojawiły się pierwsze oznaki choroby wymagają natychmiastowej pomocy lekarza. Często o życiu decydują godziny, a czekanie kolejnej doby może być dla fretki zabójcze.

Podanie syntetycznych mineralokortykoidów (hormony produkowane przez korę nadnerczy) przywraca normalne parametry jonów we krwi, ale musi to nastąpić w możliwie najkrótszym czasie od postawienia diagnozy.[12]

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

autor: Michael F. Janke
tłumaczenie i uzupełnienie: Tomasz Gącerz
korekta: Ana

foto:
1) ferretta.pl
Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • 
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Fretki – specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne”, Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002 
[12] „Wpływ gonadektomii na występowanie hiperadrenokortycyzmu i możliwości jego leczenia u fretki domowej”   Alicja Krzyżewska, Andrzej Max, Życie Weterynaryjne vol. 85(1), 2010
[13] fretka.orgSouth Florida Ferret Community 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
admin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
admin
Gość

Choroba Addisona, skutek zaawansowanej choroby nowotworowej nadnerczy lub usunięcia obu organów… ;-|