© All rights reserved by cheerglobe.com

Dość ważny i istotny temat… Jak zabezpieczyć nasze fretki i inne zwierzęta na wypadek ucieczki, zaginięcia?… Mamy wiele sposobów na oznakowywanie naszych “futer”, kupujemy im grawerowane identyfikatory i różnego rodzaju adresówki, które przyczepiamy do smyczek, czy puszorków lub wszczepiamy czipy… Niestety, tak pierwsza jak i druga forma nie gwarantuje nam, że fretka na pewno zostanie zidentyfikowana po odnalezieniu… Dlaczego? chociażby z tak prozaicznych powodów, iż nasze zabezpieczenia mogą zaginąć, oderwać się, albo zwierz trafi w złe lub niekompetentne ręce!… Jedyną, bezpieczną identyfikację zapewni nam implementacja MIKROCZIPU WPISANIE naszego zwierzaka do Ogólnopolskiej oraz Europejskiej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych

Przeczytajcie poniższe informacje, a na pewno pomogą Wam one podjąć właściwą decyzję… ;-)

informacje zamieszczone dzięki uprzejmości Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt

O identyfikacji

Identyfikacja zwierząt stosowana jest przez człowieka od setek lat. Zmieniają się założenia technologiczne i poszczególne elementy. Cel pozostaje jednak ten sam, chodzi o nadanie zwierzęciu tożsamości i przypisaniu go do właściciela.

Przez wiele lat człowiek wypracowywał różne techniki znakowania zarówno w identyfikacji zewnętrznej – wizualnej jak i tej, która integralnie związana jest ze zwierzęciem, jak wymrażaniewypalanie czy tatuaż.

Wszystkie te metody okazują się jednak niedoskonałe i limitowane przez technologię, w której są wykonywane.

Tatuaże wybarwiają się bądź zacierają, brak jest też prawidłowych schematów identyfikacyjnych oraz profesjonalnie prowadzonych rejestrów. Metoda ta, będąca najczęściej stosowaną przez hodowców, ma jednak więcej wad niż zalet.

Identyfikacja za pomocą mikroczipa staje się coraz bardziej popularna i trzeba zaznaczyć, że prowadzona w prawidłowy sposób jest najdoskonalszą i najmniej szkodliwą spośród dotychczas poznanych metod.

Staje się jednak bezcelowa bez utrzymania poprawnego schematu, jakim jest rejestracja w bazie danych.

Istnienie dobrze zorganizowanego systemu rejestracji współgrającego z prawidłowo prowadzoną identyfikacją zwierząt stanowi o sukcesie i jest gwarancją na utrzymanie głównego założenia, jakim jest jak najszybsze uzyskanie tożsamości oznakowanego zwierzęcia.

Według amerykańskiego instytutu badań statystycznych tylko 16% psów i 2% kotów, które nie zostały oznakowane, a trafiają do schroniska, odbieranych jest przez prawowitych właścicieli.

Niestety dalej w wielu krajach w wyniku eutanazji spowodowanej brakiem możliwości znalezienia pierwotnego właściciela, ginie więcej psów niż w wyniku chorób bądź wypadków.

Pod tym linkiem dowiesz się więcej o historii identyfikacji elektronicznej.

by: Ana

foto: 
1) cheerglobe.com
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów

literatura:
[1] identyfikacja.pl

   

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o