Przemyśleliście już wszystkie za i przeciw? … To teraz kilka słów o kosztach …

Ile tak faktycznie zapłacimy za fretkę?

Może „taniość” takiego miejsca jak feremka, czy internet lub sklep zoologiczny może być czasami złudna?! … Policzmy:

koszt aukcje sklepy fermy hodowle
fretka …………. 120-250 200-380-600 200-300 400-1000
1 szczepienie 40-60 40-60 40-60 0
2 szczepienie 40-60 40-60 40-60 40-60
odrobaczenie 10-20 10-20 10-20 0
czyszczenie uszu 10 10 10 0
obcięcie pazurków 10 10 10 0
chip 60 60 60 0
rejestracja chipu 30 30 30 0-30
wścieklizna 20-40 20-40 20-40 20-40
książeczka zdrowia 3-5 3-5 3-5 0
suma: 343-545 413-675-895 423-595 460-1130

 

Średnia kwota z pierwszych, siedmiu cyfr wynosi 560zł. (w kwotach za poszczególne działania nie liczyłam, tzw. opłaty „za trzaśnięcie drzwiami” – wiele klinik bierze dodatkowo 40zł. za samą wizytę!)… Ja jak podsumowałam zakup w feremce, wyszło mi od 500zł. do 600zł. za jedną fretkę… Taniej czy drożej niż z hodowli domowej?… Można powiedzieć „praktycznie to samo!” (z wyłączeniem, gdy musimy zapłacić 1 000zł. za fretkę, np. za kolor lub długość futra), na pewno kwotowo!… Ale czy na pewno?…

Zakładamy, że każdy robi „full service” swojej fretce… Nie dość, że sam musi latać na kolejne szczepienia i inne zabiegi, czyli traci czas i pieniądze na dojazd, to wyda niewiele mniej albo i więcej!… Standardowo hodowca załatwia u weterynarza pierwsze niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i szczepienia oraz chipowanie malucha… Jednym słowem wszystko, oprócz drugiego szczepienia na nosówkę (jeżeli młode jest sprzedane przed 12 tygodniem życia) i wściekliznę… Czyli zwierzak wychodzący z hodowli domowej (oczywiście mówimy tu cały czas o dobrych i profesjonalnych hodowlach) jest odrobaczony, zaszczepiony, zachipowany, a co najważniejsze ma papiery, przede wszystkim umowę, która zabezpiecza nas „kupujących” i daje prawo do „reklamacji” i zwrotu kosztów leczenia… Ferma, sklep, allegro, ebay nie daje takich gwarancji i możliwości dochodzenia swoich praw, a na dodatek musimy zrobić sami, to co standardowo robi hodowca, czyli czekają nas kilkukrotne odwiedziny u weterynarza:

  • pierwsza wizyta na odrobaczenie i np. czyszczenie uszu, obcięcie pazurków oraz chipowanie
  • druga wizyta na pierwsze szczepienie przeciwko nosówce (wielu weterynarzy nie zrobi szczepienia przy pierwszej wizycie wraz z odrobaczeniem)
  • trzecia wizyta na drugie szczepienie przeciwko nosówce
  • ewentualnie inne wizyty, gdy zdrowie fretki budzi wiele do życzenia!

Oczywiście wiele osób może powiedzieć „po co mi chip?”!… Inne osoby, oczywiście wiedzą po co! Ale ok! 90-120zł. mniej!… Załóżmy te 560zł. jako średnią kwotę zakupu fretki… Odejmijmy od niej 90-120zł. za chipowanie i otrzymujemy minimum do wydania ok. 440-470zł., nadal to dość wysoko (ceny na pewno będą rozbieżne w różnych regionach kraju, ale podobne)…  Z hodowli domowej ile? 460-1100zł.? Nadal dla Was to dużo drożej???

Sama bym w to nie uwierzyła, gdybym nie zsumowała całościowych kosztów fretki kupionej w sklepie zoologicznym i na fermie… Na dodatek ja miałam wiele szczęścia, trafiałam na osobniki zdrowe i nie gryzące… Inni mogą mieć dużo mniej szczęścia, a co za tym idzie i większe wydatki!… Dobrze, ale zapomnieliśmy jeszcze o jednym aspekcie, do hodowli domowej przeważnie trzeba dojechać!… Ale do fermy, czy po fretkę z aukcji internetowej również!… Jedynie sklep zoologiczny, w naszej miejscowości, nie wygeneruje nam dodatkowego, dużego kosztu… Ja osobiście powiem tak, na dzień dzisiejszy wolę sama pojechać po fretkę nawet 1800km, aby zobaczyć warunki w jakich żyła, niż szukać taniego miejsca jej nabycia!…

Każdy z Was musi podjąć własną decyzję oraz przeliczyć wszystkie za i przeciw!… Najważniejsze, aby wybrać dobrą a nawet bardzo dobrą hodowlę!… Ja tylko wyłuszczyłam wszystkie znane mi fakty… ;-)

Macie w końcu inną alternatywę, jak np. adopcja fretki… Ale pamiętajcie, że takie fretki nie powinny być rozmnażane!… Jest to najtańszy sposób stania się „opiekunem”, tak specyficznego zwierzaka, jakim jest fretka!… Na pewno najtańszy, ale jeżeli patrzycie na zakup z perspektywy ZDROWIA ZWIERZAKA, to ta metoda poza satysfakcją, że pomogliście potrzebującej istocie po „przejściach” (są to bowiem fretki przeważnie po trudnych doświadczeniach życiowych, tj. ciemne garaże, ciasne klatki, brak ruchu, nieodpowiednie żywienie, znęcanie się i maltretowanie fizyczne!), to nie daje Wam żadnych gwarancji, iż taka fretka w perspektywie czasu nie będzie wymagała, specjalistycznej i kosztownej opieki weterynaryjnej… Miejcie tego świadomość, że stajecie się wtedy SZCZEGÓLNIE ODPOWIEDZIALNI… ;-)

by: Ana 

foto: 
1) ferretta.pl
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura i linki:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006

   

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
adminMagdalenamarianKarola000pati Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
admin
Gość

Pozostaje mi życzyć udanej ‚wielkiej przygody’ z fretkami… ;-)

Magdalena
Gość
Magdalena

Świetna strona! Bardzo dużo cennych informacji udzielonych przez kompetentną osobę, szczególnie dla tych (do których grona się zaliczam), którzy rozważają podarowanie miejsca w swoim serduszku właśnie fretce :)

marian
Gość
marian

…w/g tej strony wiem mniej więcej za co zapłacę, a taki co powie sam zwierzak 500zł?

Karola000
Gość

Ta stronka jest super !!! tyle dowiedziałam się o fretkach że szok wiem jakie zabawki im kupować… I tak dalej i tak dalej. Pozdrawiam ! :)

admin
Gość

Pati… ja kupuję „czyściwo KATRIN”… jest to rolkowa wersja pojedynczych ręczników papierowych jakie widuje się w toaletach… ;-) http://www.ges.biz.pl/opakowania/kategoria/nazwa/reczniki-i-czysciwa/strona/1# to XL 2 930… ;-) papier kuchenny i toaletowy jest za miękki i rwie się w rękach po zamoczeniu… a te czyściwa są grube i wytrzymałe, nawet obsiusiane i obkupkane dają się zwinąć razem z zawartością… ;-)

pati
Gość
pati

Kocham tą stronkę :) A i mam jeszcze takie pytanko odnośnie „wypełnienia kuwety”, a mianowicie chodzi mi o ten papier zamiast żwirku. O jaki konkretnie chodzi? Toaletowy, ręczniki papierowe…? Pozdrawiam :)

freciomanka :*
Gość
freciomanka :*

Super stronka lepszej nie ma !!!!! Naprawdę polecam!!!! Gdyby była ocena w szkole 7 to bym ci ją dała :)

admin
Gość

Dzięki Asiu… cieszę się, że w czymś mogliśmy być pomocni… ;-)

Asia
Gość
Asia

Uwielbiam twoją stronkę bardzo sie przydała :) pozdr.