Przyczyny

Do powstania krwiaka potrzebne jest współistnienie urazu, np.:

 • uderzenie, spowodowane „trzepaniem” głowy w wyniku świądu (pasożyty ucha, tj. świerzb, zapalenie ucha, alergia wziewna lub pokarmowa, itp.)
 • zadrapanie pazurem podczas drapania lub zabaw z innymi fretkami
 • zadrapanie/”kłapnięcie” kłem przez towarzysza zabaw

i osłabienia naczyń oraz chrząstki ucha, spowodowane:

 • zaburzeniami hormonalnymi
 • zaburzeniem krzepnięcia krwi
 • procesami autoimmunologicznymi

W wyniku urazu pękają naczynia krwionośne, w następstwie czego powstaje krwiak poprzez naciek krwi i rozwarstwienie małżowiny…

Objawy

 • obrzęknięta małżowina uszna w formie miękkiej, ciepłej poduszki
 • zasinienie


Leczenie

Tak jak w przypadku każdej innej choroby na początku powinniśmy ustalić przyczyny powstania krwiaka, gdyż niestety ma tendencje do nawrotów… Bez zidentyfikowania i usunięcia pierwotnej przyczyny, leczenie może się przeciągać lub zupełnie nie przynieść skutku, bez znaczenia na wybraną metodę:

 • leczenie chirurgiczne
 • leczenie zachowawcze poprzez podawanie leków przeciwzapalnych, na polepszenie krzepliwości i witaminy K oraz usunięcie zawartości jamy krwiaka (punkcja)

Punkcja polega na ściągnięciu przy użyciu igły i strzykawki płynów i krwi nagromadzonej w krwiaku… Powinno się ją robić po jakimś czasie od urazu (24-48h), gdy już naczynka krwionośne się „zasklepią”… Podczas wizyty weterynaryjnej, powinniśmy także wykonać:

 • badanie otoskopowe (wziernikowanie) przewodu słuchowego
 • badanie mikroskopowe i mikrobiologiczne wydzieliny obecnej w kanale słuchowym
 • badanie krwi (morfologia, biochemia, profil tarczycowy, czynniki krzepnięcia)

Z pozoru błahy problem, a wymaga wiele zachodu… Obserwacja uwidoczniła, iż punkcja przeważnie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza gdy jest zrobiona w nieodpowiednim czasie, gdyż krew ponownie szybko napływa do małżowiny… Należy odczekać 7 dni od momentu powstania krwiaka, gdy już zasklepią się krwawiące naczynia krwionośne i ustalić z lekarzem weterynarii dalsze postępowanie… Jeżeli nie ma przeciwwskazań możemy poczekać na samowchłonięcie krwiaka i ewentualnie lekko przemywać/masować ucho gazikiem, nawilżonym wodą utlenioną , jeżeli krwiak powstał w wyniku zadrapania/ugryzienia… Jednak jeżeli krwiak się powiększa, a fretka odczuwa dyskomfort, drapie ucho lub obciera się o przedmioty i meble, należy udać się do lekarza weterynarii i ustalić termin zabiegu chirurgicznego, który polega na:

 • nacięciu małżowiny od wewnątrz
 • wyczyszczeniu skrzepu
 • zszyciu płatków małżowiny

Niestety, zabieg wymaga narkozy… Szwy ściąga się po 7-8 dniach… 18 10 2010Uwaga! Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić. Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami. Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu. Wszystkie prawa zastrzeżone!by: Ana foto: 1) wet-arkanoego.pl 2) ferretta.pl 3) ferretvendetta.com © Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów  literatura: [1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997 [2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991 [3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999 [4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998 [5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000 [6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007 [7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993 [8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993 [9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992 [10] „Ferret breeding” James McKay, 2006 [11] „Fretki – specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne”, Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002

   

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
admin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
admin
Gość

Krwiaki… jako konsekwencje urazu… co i kiedy robić?