Często zapominamy o tak podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym jakim jest odrobaczenie… Spotkałam się z kilkoma opiniami dotyczącymi tego bezinwazyjnego zabiegu, odnośnie częstości stosowania oraz rodzaju użytych specyfików… Jedni uważają, iż odrobaczamy co kwartał, inni że co pół roku, a jeszcze inni że raz w roku… Generalnie przed odrobaczeniem powinno się wykonać badanie stwierdzające rodzaj pasożytów i robaków… W praktyce jednak jest to rzadko stosowane… Jedyne co mogę podpowiedzieć, to na zwrócenie uwagi, aby stosowane specyfiki były różne (lek podany co kwartał działający na inny rodzaj pasożytów)…

Zanim fretka zostanie zaszczepiona, powinno się ją odrobaczyć. Zaleca się zrobić to co najmniej 10 dni przed szczepieniem. Zaszczepienie zwierzęcia zarobaczonego obniża skuteczność szczepionki!

Ponadto należy pamiętać, że przed ukończeniem 6 miesiąca życia odrobaczanie należy powtarzać co miesiąc (pierwsze odrobaczenie przy użyciu bardzo bezpiecznych środków można już wykonać 2 tygodnie po urodzeniu). Konieczność ta bierze się z obecności uśpionych larw glist w tkankach zwierząt, np. kocięta nabywają te larwy z mlekiem matki, a szczenięta nie tylko – również w życiu płodowym, przez łożysko.

Odrobaczenia zwierząt dojrzałych, w zależności od warunków środowiskowych, przeprowadza się z częstotliwością co 3 – 6 miesięcy. U samic przeznaczonych do rozrodu ponadto w trakcie rui, niekiedy w trakcie ciąży, a także w okresie karmienia młodych.

Nie wolno zapominać, że jaja glist stanowią zagrożenie dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Obecnie stosujemy bardzo szeroką gamę środków przeciwrobaczych, od specyficznych, działającym wybiórczo przeciw glistom lub tasiemcom, do preparatów o bardzo szerokim spektrum działania, zwalczających wszystkie robaki obłe, larwy glist krążące w krwi, tasiemce oraz pierwotniaki.

opracowanie: Ana
linki: http://www.wet.pl/strona.php?p=10

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o