Kokcydioza jest bardzo powszechną chorobą pasożytniczą, występującą u wszystkich gatunków zwierząt domowych. Spowodowana przez pierwotniaki i niektóre gatunki sporozoa należące do bardziej konkretnych gatunków zwykle nazywanych kokcydiami. Najbardziej rozpowszechnionymi kokcydiami u zwierząt są canis Isospora, bigemina Isospora, canis Eimeria.


foto: kokcydia (canis Eimeria)

Zakażenie następuje poprzez połknięcie dojrzałych oocyst będących w środowisku, elementy zakażone kałem wydalanym poprzez chore zwierzęta i nosicieli.
Do jelita (jelita cienkiego, zwłaszcza jelita krętego) oocysty uwalniają sporozoity, które penetrują komórki błony śluzowej jelita, gdzie mnożą się i zmieniają w zakresie niezbędnym do pełnego cyklu produkcji nowych niedojrzałych oocyst. Niedojrzałe oocysty są wydalane z kałem i w korzystnych warunkach środowiskowych poddawane procesowi dojrzewania, który czyni je zakaźnymi (w optymalnych warunkach dojrzewanie występuje w ciągu 2 do 5 dni).

Objawy

Kokcydioza jest szczególnie ciążką chorobą dla maluchów, ponieważ dorosłe fretki mają naturalną lub uzyskaną odporność i nie ponoszą poważnego uszczerbku na zdrowiu (lub nie ucierpią w ogóle) tego rodzaju zakażeniem. W każdym przypadku, nawet jeśli dla dorosłych zarażonych kokcydiami nie jest zagrożeniem, jest jeszcze problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ dorosły zarażony może być bezobjawowym nosicielem, należy również pamiętać, że przy zakażeniu kokcydiami występuje także zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Głównymi objawami są ze względu na działanie silnie niszczące poprzez kokcydia błony śluzowej jelit:

  • biegunka pokryta śluzem
  • często krwawienie
  • czasami wymioty
  • przeważają anoreksja lub brak apetytu
  • depresja
  • odwodnienie
  • anemia
  • tiki nerwowe, padaczkowe i paraliż, zapalenie spojówek, wydzielina z nosa, kaszel, trudności w oddychaniu spowodowane rozległym stanem zapalnym (w cięższych przypadkach)

Diagnoza

Odbywa się poprzez badanie kału. Radzimy co jakiś czas zanieść kał waszej fretki do weterynarza, aby wykluczył obecność kokcydii.

Leczenie

Leczenie sulfamidami lub lekami zawierającymi sulfamidy (issospen, metronidazol lub chlorowodorek chlorotetracykliny) – przy zakażeniu Isospora. W leczeniu kokcydiozy wywołanej Cryptosporidium stosuje się antybiotyki (np. tyrozynę).

Ważna jest też terapia wzmacniająca, odpowiednia dieta i nawodnienie. W miejscach gdzie przebywają zwierzęta ważna jest profilaktyka usunięcia oocyst w środowisku (środki odkażające, gorąca para).

by: Eva
korekta: Ana

literatura:
1) www.furetti.com
2) W. Herman „Hodowla zwierząt futerkowych wydanie IV”
3) Maggie Lloyd „Fretki – warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób”, 1999
4) http://www.przychodnia.konin.pl

uwaga: Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami. Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
admin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
admin
Gość

Kokcydia, kolejny z wielu, pasożyt fretek…