Zatoki okołoodbytowe są to specjalne gruczoły umieszczone po obu stronach odbytu… Gruczoły wytwarzają i magazynują surowiczą, żółtą wydzielinę z domieszką substancji o ostrym zapachu, która spełnia ważną rolę przy komunikowaniu się fretek, tj. znaczenie terytorium…
Najczęściej wydzielinę uwalniają młode lub przestraszone fretki, przy silnych emocjach lub przy silnym stresie oraz częściej w okresie rozrodczym, ale jej zasięg jest niewielki i powoduje tylko chwilowy nieprzyjemny zapach, który wietrzeje po 15 minutach i nie przyczynia się do ogólnego zapachu zwierzęcia… Z wiekiem, starsze fretki rzadziej wydalają wydzielinę gruczołów przyodbytowych… ;-)
W normalnych warunkach, gruczoły same się opróżniają, stymulowane oddawaniem stolca (twardego i dobrze uformowanego), co powoduje wypłynięcie wydzieliny z zatok okołoodbytowych w małych ilościach…
Czasem zdarza się, iż ujście gruczołu ulegnie zatkaniu i jeśli wydzielina nie znajdzie ujścia może dojść do powstania stanu zapalnego… W przypadku gruczołów przyodbytowych u fretek mogą wystąpić:
- zatkania
- zakażenia
- zropienia
- i nowotwory
powodujące bolesność przy oddawaniu kału…
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną jest „miękki kał” w wyniku:
- długotrwałej biegunki
- nieodpowiedniej, miękkiej diety, pozbawionej kości, chrząstek, której konsekwencją są luźne stolce, nie dające odpowiedniej stymulacji i nacisku na zatoki przyodbytowe, co jest konieczne do ich opróżnienia
Objawy
- fretki ciągają pupsko po podłodze, tzw. „saneczkowanie” w wyniku silnego świądu
- wylizywanie i drapanie okolicy odbytu
- popiskiwanie przy wypróżnianiu
Należy dokładnie zbadać okolice odbytu, czy nie występuje jedno lub obustronne opuchnięcie, zaczerwienienie lub obrzmienie… W późniejszym stadium może powstać bolesny ropień, z którego po pęknięciu wypływa cuchnąca ropna wydzielina…
Leczenie
Dość często gruczoły są po prostu przytkane z uwagi na błędną dietę… Wystarczy zwiększyć ilość kości w diecie, aby gruczoły same odzyskały sprawność…
W przypadku zatkania może być konieczna wizyta u lekarza weterynarii… Wielu właścicieli po instruktarzu otrzymanym od lekarza weterynarii potrafi samemu opróżnić gruczołki, innym osobom zalecam wizytę u weta i wykonanie tego zabiegu pod jego kontrolą…
W przypadku zakażenia należy:
- oczyścić/przepłukać gruczoły w znieczuleniu ogólnym (narkoza)
- leczyć antybiotykami
W przewlekłych przypadkach usuwa się gruczoły w znieczuleniu ogólnym, ale często skutkiem tego jest nietrzymanie kału… W przypadku nowotworu można próbować usunąć tkankę rakową, ale rokowanie jest ostrożne…
W przypadku usunięcia gruczołów przyodbytowych możemy liczyć się z następującymi, ewentualnymi komplikacjami, które mogą wystąpić w czasie i po operacji:
- infekcja
- zapalenie
- wypadnięcie prostnicy – odbytu
- nietrzymanie kału
- a w przypadku kontaktu z zagrożeniami i drapieżnikami brak naturalnej obrony
Uwaga
Mechaniczne opróżnianie gruczołów przyodbytowych u fretek nie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, czyli nie wykonujemy go w ramach opieki nad fretką, tak jak okresowe obcinanie pazurów!
Zabieg opróżnienia gruczołów może być stosowany tylko w przypadkach koniecznych, czyli gdy występują objawy chorobowe… Niepotrzebne, mechaniczne opróżnianie gruczołów może spowodować:
- uszkodzenie mięśni (zwieraczy) i konieczność stałego powtarzania tej czynności
- stany zapalne i infekcje gruczołów
- nietrzymanie kału
Zdrowa fretka, na odpowiedniej diecie, sama opróżnia gruczoły w czasie wizyty w kuwecie… ;-)
…
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Fretki - specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne", Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002
[12] „Gastrointestinal Disease in Ferrets” Katrina D. Ramsell PhD, DVM, veterinarypartner.com, 2012
- Większość informacji na tych stronach napisały osoby, które mają duże doświadczenie w chowie i hodowli fretek jednak nie są lekarzami weterynarii. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami w danej dziedzinie.
- Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych wiele lat temu [1965-2015], w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne [wycofane lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce], ale Wasz lekarz weterynarii najprawdopodobniej będzie wiedział czym można je zastąpić.
- Treści ze strony ferretta.pl mają z założenia charakter wyłacznie informacyjno-edukacyjny i mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu między opiekunem fretki a jej prowadzącym weterynarzem. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy medycznej i innej specjalistycznej należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj! Fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno lub wcale, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” leczenia fretki bez konsultacji ze specjalistą - prowadzącym lekarzem weterynarii, nawet jeśli znajdziesz "przepis" w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza oraz leczenie "na własną rękę" może decydować o jej życiu. Podstawą diagnostyki fretek powinny być laboratoryjne badania morfologii i biochemii krwi - Panel Przesiewowy Duży [VetLab] lub Panel Diagnostyczny Rozszerzony [Lab-Wet] oraz inne specjalistyczne badania, tj.: USG, RTG, CT, MRI, itp.!
- © Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment strony nie może być kopiowany i wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez zgody autora! • All rights reserved or Some rights reserved!