Fretka może:

 • urodzić się głucha – często spowodowane jest to wadami genetycznymi – uszkodzone geny rodziców nie regenerują się w drodze rozmnażania i są czynnikiem powodującym uszkodzenie narządu słuchu także u maluszka
 • ogłuchnąć na skutek choroby – w sytuacji ciężkiego przebiegu choroby (grypy, przeziębienia, zapalenia ucha lub zakażenia pasożytami – świerzbowiec), w konsekwencji której może wystąpić głuchota
 • ogłuchnąć na skutek wypadku, uszkodzenia mechanicznego 

Niebezpieczne kolory a głuchota u fretek

Bardzo istotna jest informacja, że problemy związane z niektórymi kolorami u fretek nie są błahe. W rzeczywistości niektóre kolory takie jak:

 • panda
 • blaze
 • DEW
 • albinos

Czyli wszystkie fretki, które posiadają białe znaki (a konkretnie brak pigmentu), szczególnie te umieszczone na głowie, mogą cierpieć z powodu problemów związanych z niedosłuchem lub głuchotą na tle genetycznym.

Niebezpieczne wady genetyczne

Albinizm oraz Zespół Waanderburga i problemy związane z mutacją genu KIT MEN są przyczyną zaburzeń lub wad genetycznych występujących w tych kolorach.

Zaburzenie to, nie dopuszcza do tego, aby komórki produkujące pigment docierały do wszystkich części ciała. Jeśli proces zaburzeń nastąpi w pierwszych etapach rozwoju organizmu, jest oczywiste, że efekt będzie dotyczył większej ilości cech i będzie występował w rożnych częściach organizmu. Komórki pigmentowe rozwijają się z tych samych listków zarodkowych co centralny układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy), to wyjaśnia dlaczego zmiany w kolorze są często związane ze:

 • zmianami typu neurologicznego (pierwszymi objawami są zmiany w widzeniu i słyszeniu) 
 • i w zachowaniu

Geny, które ulęgają zmianie, są słynne:

 • geny PAX i MITF, które wydaja się mieć udział w powstaniu syndromu Waardenburga (zaburzenia w słyszeniu, pigmentacji i budowie)
 • innymi, podejrzanymi genami są: SNAI2, EDN3 i SOX10, prawdopodobnie mniej powszechne
 • gen KIT jest odpowiedzialny za wzrost, przeżycie i zróżnicowanie komórkowe, a gdy ulega zmianie, wywołuje łatki na białym futerku, bielactwo (choroba, która ma podobne objawy jak u człowieka: biała skóra, ogólne rozpuszczenie pigmentacji, nieregularnie rozmieszczona pigmentacja, białe plamy na skórze, brak koordynacji ruchów mięśni szkieletowych, eterokromia źrenicy, zaburzenia psychomotoryczne), problemy gastryczno-jelitowe, głuchotę, itp. – gen ten może zaburzać migracje komórek z listka nerwowego – fretki z łatkami mogą pochodzić z tej formy bielactwa spowodowanego przez gen KIT lub kombinacje z genami powodującymi syndrom Waardenburga

Manipulowanie tymi genami w czasie rozrodu może spowodować skupienie głuchoty i innych możliwych zaburzeń, objawiających się:

 • zniekształceniami szczęk
 • niemożliwością do normalnego otwarcia szczek
 • zbyt bliskim osadzeniem oczu
 • delikatnym pyszczkiem, szczenięcym wyglądem
 • niedorozwojem serca
 • chorobami układu pokarmowego 
 • i dużo częściej, krótszym ogonem oraz uszkodzonymi kończynami

Objawy zaburzeń genetycznych

 • częściowa lub całkowita głuchota
 • zniekształcenie czaszki i żuchwy jak również bardziej szeroko rozstawione oczy
 • anomalie macicy
 • częste poronienia lub wysoka śmiertelność płodów
 • podatność na nowotwory

Niestety jedynym aspektem chorobowym, branym pod uwagę przez większość osób przy tych kolorach jest problem głuchoty, a w rzeczywistości może być ona jednym z wielu zaburzeń.

Ponadto, głuchota nie zawsze występuje jako objaw (zaburzenia te są przedmiotem zmiennej ekspresji genów i bardzo często występują bezobjawowo), a pomimo tego, te kolory niosą w sobie inne, wyżej wymienione wady, które są bardziej niebezpieczne dla zwierząt.

Rozmnażając takie zwierzaki, zwłaszcza z osobnikami także posiadającymi białe plamy lub białe głowy, będziemy te wady przekazywać i umacniać w przyszłych pokoleniach.

Fretki białogłowe i z białymi plamami, u których stwierdzono głuchotę lub niedosłuch, lub słyszące, ale pochodzące z linii ze stwierdzoną chorobą (rodzeństwo, rodzice, dziadkowie i dalsi przodkowie), powinny być usuwane z hodowli, ponieważ mogą przekazać inne zaburzenia wpływające na zdrowie swojego potomstwa.

Wszystkie osobniki barwy dew, panda, blaze, powinny mieć wykonane badania na głuchotę – test PEA/BAER (Brainstem Auditory Evoked Responses) – zanim zostaną dopuszczone do hodowli i rozmnażania, nawet jeśli w rodzinie (linii) nie wystąpiły problemy z głuchotą do tej pory.

Życie z głuchą fretką

Zwykły problem głuchoty, sam w sobie nie przeszkadzający fretce w szczęśliwym życiu, wymaga szczególnej uwagi, gdyż fretki mogą być bardziej:

 • nerwowe (bojaźliwe)
 • odizolowane (trudność nawiązywania kontaktów z osobnikami własnego gatunku i człowiekiem)
 • „uparte”, „głupie” lub „buntownicze” (z powodu niemożliwości reagowania na bodźce zewnętrzne)

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

tłumaczenie: AniaR, Eva
korekta: Ana

foto przedstawiają przykłady umasaczeń zagrożonych głuchotą:
1) castell ansellmo*it
2) belli e monelli*it
3) ferretvendetta.com
4) ferretta.pl

Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura:
[1] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[2] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[3] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000, 2007
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] furetti.com
[12] WildcatsFerrets*Fr

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
admin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
admin
Gość

Kilka słów o głuchocie fretek…