autor: Michael F. Janke, DVM

Struniak (Chordoma)… „Co to za kulka na końcu ogona mojej fretki?” – to pojawiające się od czasu do czasu pytanie.

Struniak to dość pospolity nowotwór układu mięśniowo-szkieletowego u fretek. Może on występować w dowolnym miejscu kręgosłupa, ale u fretek zazwyczaj umiejscawia się na końcu ogona. Jest to potencjalnie złośliwy nowotwór, jednak jak dotąd nie obserwowano przerzutów z umiejscowionego na końcu ogona guza.

Struniak powinien być usunięty z kilku powodów. Nowotwory kości są bardzo bolesne. Istnieje zwiększone ryzyko urazu, kiedy na końcu ogona znajduje się, czasami dość spory „supeł”. No i wreszcie byłoby straszne, gdyby okazało się, że to właśnie Twoja fretka jest pierwszym opisanym przypadkiem występowania przerzutów.

Leczenie

Polega na amputacji zaatakowanych nowotworem kręgów ogonowych. Fretka będzie szczęśliwsza z krótszym ogonem, ale bez nowotworu.

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

autor: Michael F. Janke
tłumaczenie i uzupełnienie: Tomasz Gącerz
korekta: Ana

foto:
1) ferretta.pl
Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • 
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura:
[1] fretka.orgSouth Florida Ferret Community 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
admin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
admin
Gość

Struniak to dość pospolity nowotwór układu mięśniowo-szkieletowego u fretek i powinien być usunięty operacyjny natychmiast po wykryciu… ;-|