Ruja… jest problemem, czy to u samic, czy u samców: 

Co to jest ruja?

Fachowo mówiąc, ruja jest fazą płodności w cyklu rozrodczym, występuje u prawie wszystkich ssaków łożyskowych, oprócz człowieka. Poza rują samica nie jest zdolna do rozrodu czy kopulacji, w przeciwieństwie do samca, który może skutecznie kryć przez cały rok, nawet bez oznak rui… 

Długa rujka często przechodzi w permanentną, a ta z kolei może doprowadzić do ropomacicza lub anemii (hiperestrogenizmu)… Jedno i drugie schorzenie może doprowadzić do śmierci fretki… Bardzo istotna jest ścisła kontrola zachowania zwierząt w czasie rujki i ocena ich stanu zdrowia, aby móc jak najszybciej podjąć leczenie… Nadmierne wyłysienia oraz powtarzające się stany apatyczności, brak apetytu, duży spadek wagi są pierwszymi symptomami do podjęcia działania i leczenia… Często jedyną i skuteczną metodą odratowania fretki jest sterylizacja/kastracja

Przeczytaj więcej o rui…

Metody wyciszania rui

Wielu właścicieli fretek nie chce potomstwa po swoich fretkach, ale też nie chce sterylizować/kastrować zwierzaka… Aby zapobiec komplikacjom zdrowotnym związanym z nadprodukcją hormonalną w czasie rujek można zastosować jedną z niżej opisanych metod przerywania rui:

 • gra wstępna z samcem, tarmoszenie i zapach, bez krycia
 • krycie samcem wykastrowanym lub wazektomem
 • krycie samcem
 • środki hormonalne
 • środki homeopatyczne
 • ingerencja chirurgiczna

Każda z wyżej wymienionych metod ma swoje plusy i minusy… Przeczytaj więcej o wyżej wymienionych metodach…

by: Ana na podstawie konsultacji z lekarzem weterynarii panem P. Botko

foto: 
1) ferretta.pl
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów  

literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006

   

 • krono

  No myśle że nadchodzi czas rui. Mam dwa ponad 6mies. samce. Jeden z nich zaczyna tarmosić drugiego za karczycho, czy nawet przeciągać go przez pół mieszkania. Czasami rano jak ich wypuszczam z klatki owy samiec trzyma kurczowo drugiego za kark nei zwaracąc na nic uwagi….. nawet zapach mięsa nie robi na nim wrażenia. Czy powinienem się tym martwić? Z tego co zaobserwowałem ten drugi zbytnio nie protestuje. Czasami kiedy idą spać słysze odgłosy szamotaniny w klatce, ale to raczej nic nowego….. poza klatką, wczesniej idąc spać raczej sie nie bawiły, szamotały.

 • Całkiem możliwe, że to początki ‚rui’, ale może to być też tylko skok hormonalny związany z wymianą futra na zimę… ;-) Martwić należy się wtedy, gdy wstępne zaloty będą zostawiać ślady na karku molestowanego w postaci strupów… Grozi zakażeniem, leczeniem, zmianami bliznowatymi do końca życia… Tak więc, gdy pojawią się strupki najlepiej chłopaków odseparować od siebie… ;-)

 • Aśka Wijaszka

  Mam mały problem z Ferdkiem. Dzisiaj zauważyłam, że zaczął „gwałcić” zabawkę. Przy tym guga i puszcza bąki. Za 5. dni skończy 8 miesięcy. Tu moje pytanie, czy implantować go czy jeszcze poczekać? Słyszałam, że należy czekać do 11. miesiąca. Czy to są początki rujki?

 • ferretta

  Tak to początek okresu rozrodczego u samców… ;) Wczesna implantacja jest wskazana tylko u samic i samców, których stan zdrowia predysponuje do tego (przetrwała ruja grożąca komplikacjami)… W innych przypadkach, zalecam poczekanie, gdyż implant nie jest obojętny dla organizmu zwierzaka, tak hormonalnie jak i rozwojowo… Z uwagi, iż układ moczowy rozwija się dość długo, to lepiej poczekać do skończenia minimum 11 miesięcy przez samca, a im dłużej tym lepiej… ;)