Porady

 1. fretka jest DRAPIEŻNIKIEM MIĘSOŻERNYM!… jej główne menu powinno opierać się tylko i wyłącznie na surowych produktach, pochodzenia ZWIERZĘCEGO!
 2. mięso możemy podawać w postaci całych tuszek lub części ciała, np. pałka od nogi kurczaka lub żabie udka, w mniejszych kawałkach, mielonej lub miksowanej dla wybrednych fretek lub chorych (taki surowy odpowiednik zupy „gerberka”)
 3. gdy podacie mięso sote, bez dodatków typu: żółtko, masło, olej lniany, z kiełków pszenicy lub łososiowy, to przeważnie fretka w ogóle się nim nie zainteresuje… zwłaszcza, gdy fretka jest uzależniona od karmy komercyjnej, wzbogacanej w dodatki smakowe, zapachowe i „insze” ulepszacze
 4. jajko przepiórcze, żółtko lub kilka kropel oleju czy pasty witaminowej podnosi smakowitość mięsa, gdy fretka lubi jajka przepiórcze lub żółtka, to można je wykorzystać do „obsmarowania” mięsa (ale wtedy używamy mniej mięsa, gdyż jajka też są wysokoenergetyczne – mniejsza porcja zaspakaja zapotrzebowanie, nadmiar będzie wyniesiony lub się popsuje)
 5. gdy fretka będzie miała wystarczającą ilość suchego i się nim wcześniej nasyci, to też nie ruszy już mięsa i kości
 6. nie można ustępować „grymaszącym” fretkom lub „francuskim pieskom”… dostanie wątróbkę, to niech się nad nią modli, aż zje (ale tu trzeba być konsekwentnym i nie podsuwać innych mięs, czy smakołyków, a tym bardziej poprzedniej karmy) – dużo cierpliwości (nie można rezygnować po jednym dniu, czy jednym tygodniu)
 7. nie stosować zmiany diety podczas choroby fretki!
 8. małymi kroczkami
 9. przeczytaj tematy z zakładki CZYM KARMIĆ?
 10. przeczytaj tematy z zakładki DIETA FRETKI
 11. nie łącz surowego mięsa z suchą karmą i odwrotnie (tracisz zbilansowanie mineralno-witaminowe suchych karm! jeśli w ogóle można mówić o ich zbilansowaniu)… jeżeli karmisz mięsem, to tylko mięsem, jeżeli suchym to tylko suchym (przetworzonym)
 12. jeśli już „musisz” karmić pokarmem sklepowym, to przynajmniej znajdź kilka najlepszych karm, przeznaczonych dla fretek (podejrzewam, że to będzie łączyć się z większymi kosztami)
 13. unikaj karm przeznaczonych dla innych zwierząt!… dopuszczalne są jedynie karmy kocie, chociaż ja również tych nigdy bym nie TESTOWAŁA na swoich zwierzakach 
 14. łącz firmy i gatunki karm oraz unikaj karm z białkiem roślinnym, zbożami, ziemniakami, błonnikiem i węglowodanami (te składniki są zupełnie zbędne fretce, a wręcz mogą przyczyniać się do poważnych zmian chorobowych!)

… 

by: Ana

foto: 
1) agrest
2) ferretta.pl
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006

   

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o